Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Rolety zewnętrzne – kiedy się sprawdzają?

Posted by Klaudia 08/08/2018 0 Comment(s)

 

Roleta wewnętrzna czy zewnętrzna? To pytanie stawia sobie wiele osób przy wykończeniu domu lub przy remoncie. Coraz więcej zwolenników zyskuje ta druga opcja, jednak czy zawsze sprawdza się ona równie dobrze? Jakie są zalety, a jakie wady takiego rozwiązania?

 

Izolacja i ochrona, czyli o zaletach

 

Z całą pewnością największą zaletą rolet zewnętrznych jest izolacja termiczna, jaką zapewniają. Te typy osłon nie przepuszczają ciepła i światła słonecznego, dzięki czemu pozwalają latem zachować w pomieszczeniu przyjemny chłód, zimą natomiast zapobiegają utracie ciepła z domu. Kolejną ich zaletą jest to, że gwarantują całkowite zaciemnienie. Idealnie nadają się więc na przykład do sypialni, jeśli nie chcemy, by rano budziły nas wpadające do pokoju promienie słoneczne. Posiadacze tych osłon chwalą sobie też fakt, że odcinają one pomieszczenie od hałasów z ulicy i działają odstraszająco na włamywaczy, nawet jeśli nie mają atestu antywłamaniowego, a tym samym zwiększają poczucie bezpieczeństwa u domowników.

 

Podstawowe wady

 

Jedną z największych wad rolet zewnętrznych jest to, że ich montaż trzeba planować już na etapie projektowania budynku – tylko wtedy zyskujemy pewność, że osłony będą idealnie dopasowane. Jeśli decydujemy się na założenie tych rolet później, musimy liczyć się z koniecznością dopasowywania wnęk okiennych lub wyboru takich rozwiązań, które nie do końca nam odpowiadają. Kolejnym minusem jest stosunkowo wysoki koszt zakupu tych osłon – rolety wewnętrzne są dużo tańszym rozwiązaniem. Kłopot mogą też stanowić związane z nimi awarie – jeśli wybieramy rolety zewnętrzne, przeważnie decydujemy się na modele automatyczne, więc każda przerwa w dostawie prądu utrudnia nam manipulacje osłonami. Zimą mogą pojawić się też problemy z przymarzaniem uszczelki dolnej do parapetu.

 

Walory dekoracyjne

 

Przed podjęciem decyzji, czy wybrać rolety zewnętrzne, powinniśmy też zadać sobie pytanie, czy wolimy, by wybrane przez nas osłony były dekoracją w pomieszczeniach, czy też ozdabiały budynek od zewnątrz. Odpowiednio dobrane rolety zewnętrzne mogą stanowić stylowe uzupełnienie bryły budynku. Rolety wewnętrzne za to potrafią nadać charakter wnętrzom. W zależności od wybranego koloru i materiału możemy sprawić, że pokój stanie się elegancki, przytulny bądź nabierze nowoczesnego charakteru.

 

 

Zarówno rolety zewnętrzne, jak i wewnętrzne nie są bez wad. Każda z tych opcji ma też ogromne zalety. Dlatego przed wyborem odpowiedniej, powinniśmy zastanowić się, które cechy osłony są dla nas najważniejsze i dopasować roletę do własnych wymagań – w końcu najważniejsze jest, by domownicy czuli się w pomieszczeniach jak najbardziej komfortowo.