Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Rzymskie, austriackie, dzień noc - czym różnią się od siebie różne rodzaje rolet?

Posted by Klaudia 01/03/2019 0 Comment(s)

 

Rynek pełen jest rolet różnego typu: dzień-noc, austriackie, rzymskie, w kasecie, mini… Wielość wzorów i typów sprawia, że osoby, które planują zakup rolet wewnętrznych mają nie lada zagwozdkę. Jednak czym właściwie różnią się między sobą te osłony i jak wygląda każda z nich? Oto krótki przewodnik po najpopularniejszych typach rolet wewnętrznych.


Klasyczne rolety mini


To najprostszy i najtańszy model rolet. Jest to osłona wolnowisząca, najczęściej przyklejana do okna lub montowana na haczykach. Oba te typy montażu są całkowicie bezinwazyjne i nie wymagają żadnej ingerencji w strukturę okna, dlatego jest to świetny wybór, jeśli często zmieniamy wystrój i chcemy mieć możliwość szybkiej, bezproblemowej wymiany osłony.


Rolety w kasecie


W tym przypadku materiał rolety zwijany jest do eleganckiej, praktycznej kasety - płaskiej lub przestrzennej. Sprawia to, że osłona ta wygląda bardzo estetycznie, a przy tym mniej się brudzi i kurzy. Rolety tego rodzaju także są przyklejane do okna i nie wymagają wiercenia dziur w ścianach czy ramie okiennej - ich montaż jest bardzo prosty i zajmuje nie więcej niż kilka minut. Osłona wyposażona jest w prowadnice boczne, dzięki czemu materiał zawsze idealnie przylega do szyby.


Rolety dzień-noc


To bardzo popularny ostatnio typ rolet, doceniany zarówno za estetyczny wygląd, jak i funkcjonalność. Ta osłona składa się z poziomych pasów z dwóch rodzajów tkanin. Jedna z nich jest transparentna, druga zaś całkowicie zaciemniająca. Pasy ułożone są naprzemiennie i pozwalają ustawić się w taki sposób, by dowolnie sterować poziomem nasłonecznienia w pomieszczeniu - możliwe jest całkowite odcięcie światła albo tylko jego rozproszenie.


Rolety rzymskie


W tego rodzaju osłonach, w przeciwieństwie do innych rolet, materiał nie zwija się, lecz składa się w estetyczne fałdy. Przeważnie rolety te tworzone są z delikatnych, lekkich materiałów i mają głównie walory ozdobne - niektóre modele są nawet dodatkowo zakończone falbanami. Ten typ osłon idealnie nadaje się do eleganckich pomieszczeń reprezentacyjnych.

 

Rolety austriackie


To jeden z najbardziej ozdobnych typów rolet. Składa się z bardzo dużej ilości tkaniny, która jest drapowana na całej długości osłony, często dodatkowo zdobią ją też koraliki lub kryształki. Przypomina nieco tradycyjne zasłony, jednak wyposażona jest w sznurki i taśmy, dzięki którym można ją wygodnie podnosić i opuszczać. Przeważnie wybierana jest do bardzo eleganckich wnętrz.