Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Opuszczająca się roleta - co zrobić?

Posted by Klaudia 20/03/2019 0 Comment(s)

 

Roleta, jak każda rzecz codziennego użytku, może w pewnym momencie zawieść. Najczęściej jej usterki są spowodowane nieprawidłowym użytkowaniem, urazem mechanicznym czy niepoprawnym montażem, ale mogą też być po prostu skutkiem długiej eksploatacji. Jedną z częściej występujących awarii rolety jest ta, że materiał osłony zaczyna sam się opuszczać. Czym może być to spowodowane i jak poradzić sobie w takiej sytuacji?


Zlokalizuj przyczynę


Pierwszym krokiem do pozbycia się problemu jest oczywiście zlokalizowanie jego przyczyny. Najprościej jest to zrobić, gdy roleta przestaje działać w wyniku spowodowanego przez nas uszkodzenia - wtedy na pierwszy rzut oka widzimy, co jest powodem awarii. Jednak również gdy problem wystąpi z powodu długiej eksploatacji, przyczyna jest na ogół dość oczywista. Najczęściej roleta zaczyna sama spadać z powodu usterki mechanizmu łańcuszka lub samego łańcuszka, kasety albo systemów mocowania do ściany. Powód może być jednak nawet prostszy - możliwe, że awaria wystąpiła na skutek spadku taśmy z koła nawojowego.


Gdy zlokalizujesz usterkę  


Kiedy zlokalizujemy usterkę, zanim spróbujemy ją naprawić, najlepiej zorientować się, czy przysługuje nam jeszcze prawo do wysłania rolety na gwarancję lub do reklamacji produktu. Jeśli istnieje taka możliwość, najlepiej skorzystać z tej opcji - to być może nie najszybszy, za to najtańszy sposób pozbycia się problemu. Informacje o polityce sklepu dotyczącej reklamacji i zwrotów z reguły można znaleźć na stronie internetowej, jeśli zaś ich tam nie ma, najlepiej skontaktować się ze sprzedawcą mejlowo lub telefonicznie.


Jeśli rolety nie obejmuje już gwarancja, nie jest to jeszcze powód do paniki. Awaria tego typu nie oznacza, że konieczne będzie kupno nowej rolety. Wystarczy zamówić zepsutą część w internecie lub kupić w sklepie z akcesoriami do osłon - z reguły jest to niewielki koszt, który nie nadwyręża budżetu. Wymiana części rolet nie jest skomplikowana i najczęściej bez problemu w krótkim czasie możemy przeprowadzić ją sami. Porady dotyczące tego, jak to zrobić, znajdziemy na tutorialach na YouTubie oraz wielu portalach internetowych, chociażby na naszym blogu Rolety24.