Korzystanie ze strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie, niektóre mogą być już zapisane w przeglądarce.Więcej informacji można znaleźć w Informacjach o cookies

Rolety? A może jednak plisy? Podpowiadamy, co wybrać

Posted by Klaudia 30/01/2019 0 Comment(s)

 

Nikogo chyba nie zdziwi, że nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy lepiej zdecydować się na rolety, czy też postawić na plisy. To, które z nich wybrać, zależy od stylu wnętrza, funkcji, które ma spełniać osłona i oczywiście własnych upodobań. Tutaj jednak przedstawiamy podstawowe równice między nimi, które być może pomogą w podjęciu decyzji.

 

Jak osłaniają plisy i rolety?

 

Rolety są montowane u góry okna – z reguły na ramie okiennej, ścianie nad nią lub suficie. Sprawia to, że mamy nieco ograniczone możliwości, jeśli chodzi o regulowanie zaciemnienia w pomieszczeniu. Możemy, co prawda, pozostawić odsłonięty dół okna, jednak góra zawsze będzie zasłonięta. Plisy montowane są zaś do bocznych krawędzi ramy okiennej i można przesuwać je w dowolny sposób. Dzięki temu możliwe jest zasłonięcie nie tylko górnej części okna, ale też jedynie dolnej lub tylko środkowej. Co daje taki mechanizm? Otóż możemy o każdej porze dnia ochronić się przed promieniami słońca padającymi na twarz, nie tracąc przy tym dostępu do naturalnego światła.

 

Taki sposób montażu ma jednak również swoje minusy. Plisy przy przesuwaniu zwijają się w harmonijkę – im mniejszy obszar okna jest osłonięty, tym harmonijka jest bardziej ściśnięta. Oczywiste jest jednak, że nie da się zminimalizować jej szerokości do zera, trzeba się więc liczyć z tym, że zawsze pewna część okna pozostanie zasłonięta. Tego problemu nie ma w przypadku rolet, które możemy odsunąć z okna całkowicie.

 

Plisy i rolety a firany i zasłony

 

Decyzja, czy wybrać plisy, czy rolety, powinna też zależeć od tego, czy zamierzamy dodatkowo zawiesić nad oknem firanki albo zasłony. Plisy, dzięki temu, że tworzą harmonijkę, są naturalnie bardziej ozdobne niż większość rolet. Dlatego świetnie sprawdzają się wyłącznie, gdy są jedyną osłoną na oknie. Gdy połączyć je z zasłonami albo firankami, robi się przepych, który zdecydowanie nie dodaje wnętrzu uroku. Dlatego jeśli chcemy dodatkowo ozdobić okno, najlepiej postawić jednak na tradycyjne rolety. Nawet w tym wypadku nie można jednak pozwolić sobie na wszystkie dodatkowe osłony. O tym, jak łączyć rolety z firanami, można przeczytać tutaj, zaś jak umiejętnie zestawiać je z zasłonami dowiecie się z tego artykułu.

 

Cena ma znaczenie

 

Oczywiście istotnym aspektem przy wyborze jest także cena. Jeśli zależy nam na kupnie tanich osłon, zdecydowanie należy zdecydować się na rolety, najlepiej mini. Są one ładne i praktyczne, ale koszt ich kupna jest stosunkowo niewysoki. Plisy stanowią nieco droższą opcję, dlatego najlepiej decydować się na nie wtedy, gdy mamy pewność, że nie będziemy chcieli szybko zmieniać osłony.